• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Homesteading Place
  • Home
  • Homesteading
    • Chicken
    • Quail
    • Livestock
  • Gardening
  • Sustainable Living
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest

Is Raising Rabbits for Meat Worth It? Here’s the Truth

August 6, 2025 by Homesteading Place Leave a Comment

Save for more!

  • Facebook
  • Email

After investing $100-$200 initially in cage, bedding, water or food dishes, litter box, then you have to spend around $50 every 2nd month on hay in bulk.

If $40-$50 on veggies, pellets in bulk for around $40, and an additional care fee are only part of the expenses on raising rabbits for meat, do you think it’s worth it?

If you’re trying to figure out the same, here is a detailed answer for beginners.

Why Raise Rabbits for Meat?

Suppose you need 3 lbs of dressed carcass. If you’re looking to eat two rabbits every three days year-round, this equals 243 rabbits per year.

An average litter is 8 kits, so 31 litters per year.

You can assign breeding schedules as tight or as loose as you want. It is possible to breed immediately after kindling, but it will be tough on the does.

rabbits in the hatch

Keepers have a common practice to rebreed at weaning, around 5 weeks.

If you follow the same, each doe has 9 weeks between litters. So, an average litter is 5.7 in 52 weeks, assuming 9 weeks per litter in a year.

Keep in mind that it might take a month or two off in the summer due to the heat, and it will be about 5 litters per doe per year.

So, you need 6-7 does to meet your goal of getting 31 litters per year.

When it comes to harvest, it depends on how big you let rabbits get and how fast your rabbits grow. Twelve weeks is a fairly typical time for popular meat rabbit breeds.

I have a bunch of Rex, so I need to wait for around 15 weeks.

If you have 6 does and breed them in pairs every three weeks, you need to process the animals every 3 weeks, as soon as the first litter is approximately 12 weeks old.

Pros of Raising Rabbits for Meat

Quality Meat

Rabbit meat tastes like chicken, but it has a more mild, gamey flavor. I suggest you add some bacon to any stew, pie, or roast rabbit to help prevent it from drying out.

It is excellent for grilling/smoking, roasting/braising, frying, slow cooking, or any way you want to prepare.

They make great round meat, seasoned and frozen patties, and breakfast sausage.

dressed out rabbit

The bunnies have all the parts useful. You can make belly flaps into jerky. Kidneys and livers of these animals are very popular in dishes.

Homesteaders often keep heart, lungs, feet, and head for their dogs as treats.

They cut the hides into stripes and make chews if not tanned for the fur.

One doe can produce a litter of 5-8 kits in 30 days, which will wean 6 weeks after they’re born. They become ready to process in 4-6 weeks, and a single rabbit will dress out about 2-3.5 pounds.

So, on average, you can get 18 pounds of meat in only 10-12 weeks.

Each rabbit carcass yields roughly 50-60% of live weight. Their meat has a higher meat-to-bone ratio, so you can expect 75-80% of such yields to be edible.

A single doe produces 25 to 50 live rabbits every year, which can yield 125 to 250 lbs of meat.

Nutritional Value

Do you know rabbit meat is low in fat?

Yes, it is only about 3 grams of fat per 100 grams. Beef contains 10-15 grams of fat, while chicken includes 6-10 grams per 100 grams. It is also lower in cholesterol than other types of meat.

The meat of a bunny has omega-3 fatty acids, B vitamins, particularly B12 and niacin.

It is a lean meat and a healthy protein source. Here is a comparison between several types of meat.

Rabbit Meat Comparison with other types of meat

Cons and Challenges to Consider

Hard to Process

It’s really hard to butcher the rabbits in the first year of raising.

Beginners or those who are attached to animals and need to let go all at once find it very painful. They assume, instead of appreciating the beautiful and cute little creatures, keepers make their table food.

a pair of rabbits in cage

The animal lovers find it cruel and unnecessary.

Once, I had only shared a post about the best meat rabbit breeds on Facebook, in a special group for rabbit raising. Even then, people jumped in, targeting me with their strong opinions and criticisms in the comment section.

Their comments were strongly opposed to raising rabbits for meat.

But rabbits are a sustainable source of food, and that’s how things work in homesteading or animal husbandry.

Meat Yield

A typical fryer rabbits weigh 3.5 – 5.5 lbs live per animal, which can yield 2 to 3.5 pounds of dressed meat. It is enough for a small family.

But it is less than chickens, pigs, and other meat animals.

For example, broiler or meat chickens are around 9 lbs – 8.5 lbs live, and they produce 7-7.5 lbs to 6 lbs of dressed meat.

If you raise hogs, they grow 250 to 300 lbs live per animal and roughly yield 145 to 210 lbs. And the average weight of a young goat is around 40- 50 lbs, yielding a 19 to 23 lbs carcass.

But the large animals or beef animals weigh 1,000 to 1,600 lbs. A 1400-lb animal can give a carcass weight of around 880 lbs.

Costs of Raising Meat Rabbits

Every keeper has their own different costs and various reasons for raising rabbits. The place you live and the local rules and regulations also affect the cost of raising animals.

Let’s break it down with my experience.

Startup Cost

There are various-sized rabbit cages (at least 4.5 ‘ x2.5’), hutches or pens in the market ranging from $80 to $200 each.

But rabbits breed at a speed that you will need a spacious enclosure very soon.

rabbits in cage

So, you can invest in rabbit pens or large dog kennels. My NIC cubes, perhaps, are for about $50, and my baby gate for the room is around $40.

Also, you will need initial breeding stocks.

When buying live animals, bucks and does may cost you around $25 and $30, respectively.

Ongoing Cost

I find the biggest cost comes with feeding.

When I tracked it, one litter had eaten 3.4lbs per 1lb animal live weight. The other was 3.6lb per 1 lb, so the number is nearly the same.

rabbits eating pellet

Of course, moms eat too.

I give a pellet worth $9 to each kit to reach 5 lbs.

The water bill is lower and doesn’t change by more than $6.

When I calculated, my 19 rabbits, including 3 breeders and 16 kits, I found out that I had to spend around $10 to get a 5-lb fryer over 8 weeks.

Final Thoughts

You need to spend around $6 – 12 per rabbit to get their market weight. So, if you’re overly dependent on pellet, you cannot win.

To raise rabbits successfully, you need to cut down your costs. For example, a homemade or DIY setup, growing your own plants and foods for bunnies, may help.

Filed Under: Homesteading, Livestock Tagged With: Rabbit

Previous Post: « 10 Genius Chicken Roost Ideas Your Flock Will Love

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




Primary Sidebar

About Me

My name is Akshay. I grew up on my grandfather’s homestead, which was bequeathed to my dad and then to me. Now, I continue gardening and rearing birds and cattle on five acres of land and sharing homesteading ideas and tips.

Join my homestead

Discover expert tips, resources, and DIY guides on homesteading, animal raising, gardening and sustainable living!!!

    We won't send you spam. Unsubscribe at any time.

    Built with Kit

    Recent Posts

    • Is Raising Rabbits for Meat Worth It? Here’s the Truth
    • 10 Genius Chicken Roost Ideas Your Flock Will Love
    • 10 Domestic Goose Breeds for Backyard Farming
    • 7 Bantam Duck Breeds for Eggs, Meat & Backyard Flocks
    • 7 Creative Backyard Duck Pond Ideas for a Happy Flock

    Natural Lifestyle

    chairs made of bamboo

    1000+ Things to Make From Bamboo for Sustainable Living

    plant decorated house

    20 Best Eco-Friendly Home Ideas to Save Money & Environment

    household items for everyday use

    22 Eco-Friendly Alternatives to Everyday Items at Home

    cream making process from tallow

    DIY Tallow Lip Balm Recipe for Beginners (Homemaking Project)

    hand cream and beeswax

    How to Make Hand Cream from Beeswax at Home (DIY Recipe)

    How to Make Your Own Toilet Paper at Home: An Easy Guide

    grains in bowls and glasswares

    How to Store Grains Long Term at Home: Methods & Tips

    Footer

    MY Homestead

    homesteading garden produce
    Yarrow in the garden
    Rhode Island Red Bantams in the net runner
    rainbow eggs in grass
    Pumpkin fruits in garden

    Top Posts

    feeding rabbits at farm

    Pros and Cons of Owning a Rabbit that Homesteader Must Know

    different pig breeds for meat

    15 Best Meat Pigs To Raise for High-Quality Pork

    Pheasants as game birds to raise at farm

    5 Best Game Birds to Raise for Meat and Eggs (with Pictures)

    household items for everyday use

    22 Eco-Friendly Alternatives to Everyday Items at Home

    • About
    • Contact
    • Terms and Conditions
    • Privacy Policy
    • Disclaimer

    Copyright © 2025 Homesteading Place on the Foodie Pro Theme

    • Facebook
    • Pinterest
    • Email
    • X
    • LinkedIn